YKS ile Önceki Üniversiteye Giriş Sistemi Arasındaki Temel Farklar

0
496

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, 12 Ekim 2017 tarihinde yaptığı açıklama ile 2018 yılında yeni bir üniversiteye giriş sisteminin uygulanacağını açıkladı. Peki adı “Yükseköğretim Kurumları Sınavı” olarak ilan edilen YKS ile önceki üniversiteye giriş sistemi arasındaki temel farklar nelerdir?

YKS Servisi İçerik Geliştirme Merkezi – YKSservisi.com

Eski üniversiteye giriş sisteminde uygulanan YGS-LYS sınavları Mart ve Haziran aylarında yapılıyoru. Yeni üniversiteye giriş sınavı olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ise Haziran ayında yapılacak.

Eski üniversiteye giriş sisteminde uygulanan YGS-LYS sınavları 3 haftasonu ve 3 günde yapılmaktaydı. Yeni üniversiteye giriş sınavı olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ise, tek haftasonunda ve iki günde yapılacak.

Eski üniversiteye giriş sisteminde uygulanan YGS-LYS sınavları 6 oturumda yapılırken yeni üniversiteye giriş sınavı olan YKS ise iki oturum olarak uygulanacak. Dil sınavı ile 3 oturum olarak yapılacak.

Eski üniversiteye giriş sisteminde uygulanan YGS-LYS sınavları sonrasında adaylar için 18 farklı puan türü hesaplanabiliyordu. Yeni üniversiteye giriş sınavı olan YKS ile adaylar için 5 farklı puan türü hesaplanacak.

Eski üniversiteye giriş sisteminde uygulanan tercih edebilmek için alınması gereken 150 baraj puanı ve lisans tercih edebilmek için gerekli 180 puan barajı uygulamaları ise değişmedi ve  yeni üniversiteye giriş sınavı olan YKSde de aynen geçerli olacak.

YKS ile üniversiteye giriş sistemi daha yalın ve sade hale getirilmiş oldu.

YÖK ve ÖSYM Açıklamalarına Göre Yapılan Son Güncelleme: 12.11.2017
Kaynak: YKS Servisi

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen adınızı buraya yazın