TYT, YGS Gibi Mi Olacak?

0
852

Yeni üniversiteye giriş sistemi olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nin birinci oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile YGS arasındaki farklar nelerdir? TYT, YGS gibi mi olacak?

YKS Servisi İçerik Geliştirme Merkezi – YKSservisi.com

Her ne kadar yeni üniversiteye giriş sistemi Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nin birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT)’nin önceki üniversiteye giriş sistemindeki Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile aynı olduğu düşünülse de durum öyle değildir.

TYT ile YGS arasındaki en önemli farklılık, TYT’nin yeterliliğe dayalı bir değerlendirmeyi esas almasıdır. TYT’de bilgi düzeyinden ziyade Türkçe ve Matematikte temel yeterliliği ölçmek hedeflenecektir. Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerinde yer alacak sorular ise bilgi esaslı olacak.

TYT, farklı lise türlerinde öğrenim gören ve farklı düzeydeki bütün adaylara uygulanacağından ve adayların bilgiden daha çok temel yeterlilikler bakımından değerlendirilmesi yönüyle daha kapsayıcı olup bütün adaylar için fırsat eşitliği sunmaktadır.

TYT Türkçe Testinde; Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerileri ölçülecek.

TYT Temel Matematik Testinde ise; Temel Matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerileri ölçülecek.

Sosyal Bilimler Testinde, 5 Coğrafya, 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 5 Felsefe, 5 Tarih
sorusu; Fen Bilimleri Testinde ise 6 Biyoloji, 7 Fizik ve 7 Kimya sorusu bu alanlarla ilgili bilgi
esaslı yeterlilikler ölçülecek.

Bilgiyi değil, temel yeterliliği ölçmeyi esas alan TYT ile üniversite adaylarının okul dışı öğrenme kaynaklarına olan bağımlılıklarının da azaltılması hedeflenmiştir.

TYT, YGS gibi değil, farklı bir test olacak ve TYT sorularının yaklaşım olarak ALES sorularını andıracağı düşünülüyor. Yakın bir zamanda da ÖSYM tarafından TYT örnek sorularının yayınlanması bekleniyor.

YÖK ve ÖSYM Açıklamalarına Göre Yapılan Son Güncelleme: 12.11.2017
Kaynak: YKS Servisi

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen adınızı buraya yazın