TYT Müfredatı Nasıl Olacak?

0
1013

Yeni üniversiteye giriş sistemi Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nin birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) soruları hangi müfredatı kapsayacak? TYT müfredatı nasıl olacak.

YKS Servisi İçerik Geliştirme Merkezi – YKSservisi.com

TYT, farklı lise türlerinden mezun her adayın yeterliliğini ölçecek düzeyde olacaktır. Bu amaçla TYT müfredatı, her türdeki ortaöğretim kurumunda gösterilen ortak müfredatı kapsayacaktır. TYT sorularının her türdeki liselerin hepsinde okutulan Türkçe, Temel Matematik, Tarih, Coğrafya, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Fizik, Kimya ve Biyoloji kazanımlarından oluşması bekleniyor. Bu yönüyle TYT Türkçe testi müfredatının ve TYT Matematik testi müfredatının bu derslerin 9 ve 10. sınıf kazanımlarından oluşacağı söylenebilir.

TYT, farklı lise türlerinde öğrenim gören ve farklı düzeydeki bütün adaylara uygulanacağından ve adayların bilgiden daha çok temel yeterlilikler bakımından değerlendirilmesi yönüyle daha kapsayıcı olup bütün adaylar için fırsat eşitliği sunmaktadır.

TYT Türkçe Testinde; Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerileri ölçülecek.

TYT Temel Matematik Testinde ise; Temel Matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerileri ölçülecek.

Sosyal Bilimler Testinde, 5 Coğrafya, 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 5 Felsefe, 5 Tarih
sorusu; Fen Bilimleri Testinde ise 6 Biyoloji, 7 Fizik ve 7 Kimya sorusu bu alanlarla ilgili bilgi
esaslı yeterlilikler ölçülecek.

Bilgiyi değil, temel yeterliliği ölçmeyi esas alan TYT ile üniversite adaylarının okul dışı öğrenme kaynaklarına olan bağımlılıklarının da azaltılması hedeflenmiştir.

TYT sorularının yaklaşım olarak ALES sorularını andıracağı düşünülüyor. Yakın bir zamanda da ÖSYM tarafından TYT örnek sorularının yayınlanması bekleniyor.

YÖK ve ÖSYM Açıklamalarına Göre Yapılan Son Güncelleme: 12.11.2017
Kaynak: YKS Servisi

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen adınızı buraya yazın