Temel Yeterlilik Testi Ne Demektir?

0
883

Yeni üniversiteye giriş sistemi olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nin birinci oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) ne demektir?

YKS Servisi İçerik Geliştirme Merkezi – YKSservisi.com

Temel Yeterlilik Testi, yeni üniversiteye giriş sistemi olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nin birinci oturumunda uygulanan testin adıdır. TYT şeklinde kısaltılan Temel Yeterlilik Testi, Türkçe ve Temel Matematik alanları ile ilgili sorulardan oluşacak.

Temel Yeterlilik Testi (TYT)’de 40 Türkçe, 40 Temel Matematik, 20 Sosyal Bilimler ve 20 Fen Bilimleri olmak üzere 120 soru sorulacak. Üniversite adaylarına TYT sorularının her biri için 1,125 dakika verilecek. Toplamda 120 soruyu yanıtlamak için adayların 135 dakikası olacak.

TYT Türkçe Testinde; Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerileri ölçülecek.

TYT Temel Matematik Testinde ise; Temel Matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerileri ölçülecek.

Sosyal Bilimler Testinde, 5 Coğrafya, 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 5 Felsefe, 5 Tarih
sorusu; Fen Bilimleri Testinde ise 6 Biyoloji, 7 Fizik ve 7 Kimya sorusu bu alanlarla ilgili bilgi
esaslı yeterlilikler ölçülecek.

TYT soruları ortaöğretimin ortak müfredatından oluşacak. Yani TYT’de yer alan Türkçe, Temel Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri soruları liselerin 9 ve 10. sınıfından gelecek. TYT soruları okul dışında ek bir destek gerektirmeden çözülebilecek nitelikte olacak. Yani TYT’de bilgi düzeyini sorgulamaktan ziyade Türkçe ve Matematiğin temel düzeyde yeterliliği ölçülmek isteniyor. Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerinde yer alan sorular ise bilgi esaslı olacak.

YÖK ve ÖSYM Açıklamalarına Göre Yapılan Son Güncelleme: 12.11.2017
Kaynak: YKS Servisi

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen adınızı buraya yazın