Kaç Tane TYT Puan Türü Olacak?

0
1332

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nin birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) sonrasında kaç tane puan hesaplanacak? Kaç tane TYT puan türü olacak?

YKS Servisi İçerik Geliştirme Merkezi – YKSservisi.com

Önceki üniversiteye giriş sistemindeki ilk basamak sınavı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonrasında 6 farklı puan türü hesaplanıyordu. Tek sınav sonrasında 6 farklı puan türünün hesaplanması adayların kafasını karıştırdığı tercihlerde de karışıklıklara neden olabiliyordu.

Yeni üniversiteye giriş sistemi YKS’deki en önemli değişikliklerden biri de puan türlerinin azaltılması oldu. YKS’de ilk basamak sınavı olan TYT sonrasında her aday için tek TYT puan türü hesaplanacak. Yeni sistem YKS’nın ilk basamak sınavı Temel Yeterlilik Testi sonrasında her adayın tek bir TYT Puanı olacak.

Üniversite adayları TYT Puanı türü üniversitelerin 2 yıllık önlisans programlarına kolaylıkla yerleşebilecek. Her önlisans programı için sadece tek bir TYT-Puanı kullanılacak.

> TYT hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayınız…

TYT Müfredatı Nasıl Olacak?

TYT, farklı lise türlerinden mezun her adayın yeterliliğini ölçecek düzeyde olacaktır. Bu amaçla TYT müfredatı, her türdeki ortaöğretim kurumunda gösterilen ortak müfredatı kapsayacaktır. TYT sorularının her türdeki liselerin hepsinde okutulan Türkçe, Temel Matematik, Tarih, Coğrafya, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Fizik, Kimya ve Biyoloji kazanımlarından oluşması bekleniyor. Bu yönüyle TYT Türkçe testi müfredatının ve TYT Matematik testi müfredatının bu derslerin 9 ve 10. sınıf kazanımlarından oluşacağı söylenebilir.

TYT, farklı lise türlerinde öğrenim gören ve farklı düzeydeki bütün adaylara uygulanacağından ve adayların bilgiden daha çok temel yeterlilikler bakımından değerlendirilmesi yönüyle daha kapsayıcı olup bütün adaylar için fırsat eşitliği sunmaktadır.

TYT Türkçe Testinde; Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerileri ölçülecek.

TYT Temel Matematik Testinde ise; Temel Matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerileri ölçülecek.

Sosyal Bilimler Testinde, 5 Coğrafya, 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 5 Felsefe, 5 Tarih
sorusu; Fen Bilimleri Testinde ise 6 Biyoloji, 7 Fizik ve 7 Kimya sorusu bu alanlarla ilgili bilgi
esaslı yeterlilikler ölçülecek.

Bilgiyi değil, temel yeterliliği ölçmeyi esas alan TYT ile üniversite adaylarının okul dışı öğrenme kaynaklarına olan bağımlılıklarının da azaltılması hedeflenmiştir.

TYT sorularının yaklaşım olarak ALES sorularını andıracağı düşünülüyor. Yakın bir zamanda da ÖSYM tarafından TYT örnek sorularının yayınlanması bekleniyor.

YÖK ve ÖSYM Açıklamalarına Göre Yapılan Son Güncelleme: 12.11.2017
Kaynak: YKS Servisi

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen adınızı buraya yazın