Yeni Mezunların İş Görüşmesinde Yaptığı Hatalar!

0
486

Üniversiteden yeni mezun olup iş aramaya başlayan adaylar için zorlu bir süreç başlıyor. İş arama süreci aday için uzun süreli ve sıkıcı bir hale gelebiliyor. İş görüşmesinde yapılan bazı hatalar, görüşmeden olumsuz sonuç alınmasına neden oluyor. Özellikle yeni mezunlar iş görüşmesi nde bakın hangi hataları yapıyor?

Yeterinde hazırlanmadan iş görüşmesine gitmek: İş görüşmesinin verimli geçmesi ve olumlu sonuç alma ihtimalinizi artırmak için görüşmeye gitmeden önce kendi sektörünüzle, başvurduğunuz şirket ve iş pozisyonuyla ilgili mutlaka detaylı bilgi sahibi olun. Böylece görüşme sırasında gelebilecek tüm sorulara karşı hazırlıklı olursunuz.

Yanlış kıyafet seçimi: İlk izlenimi etkileyen en önemli nedenlerin başında adayın kıyafet seçimi geliyor. Yeni mezun olanlar özellikle ilk iş görüşmesine gidecekleri zaman doğru kıyafeti seçmekte zorlanıyor. İş görüşmesine giderken kıyafetiniz temiz, sade ve düzgün olsun. Abartılı ve fazla dekolteli kıyafetler hakkınızda olumsuz bir ilk izlenim oluşturacaktır.

Görüşme sırasında soru sormaktan çekinmek: Yeni mezun olan ve iş tecrübesine sahip olmayan adayların iş görüşmesi sırasında yaptığı en önemli hatalar arasında soru sormaktan çekinmeleri gösteriliyor. Ancak herhangi bir konu hakkında soru sormamanız, yeterince ilgili olmadığınızı düşündürecek. Bu yüzden aklınıza takılan bir konu hakkında mutlaka soru sorun.

Yanlış beden dili ve jestler: İş görüşmesi sırasında duruşunuz ve görüntünüz çok önemli. Mutlaka kendinizden emin bir şekilde dik oturun, konuştuğunuz kişinin gözlerine bakın. Kambur bir oturuş ve yanlış jest ve mimiklerin hakkınızda olumsuz izlenim oluşturacağını unutmayın.

Kaynak: Zeynep BALİÇ – Milliyet

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen adınızı buraya yazın