YKS’ye Kimler Girebilir?

0
2738

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS), lise eğitimi sonrasında yükseköğretim yani üniversite eğitimi almak isteyen lise öğrencileri ve lise mezunları başvuru yapabilmektedir.

YKS Servisi İçerik Geliştirme Merkezi – YKSservisi.com

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılacak olan merkezi yerleştirme ile özel veya devlet üniversitesi dahil herhangi bir üniversitenin herhangi bir yükseköğretim programına (bölüme) yerleşmek isteyen bütün adaylarının Yükseköğretim Kurumları Sınavına  (YKS) başvuru yapması zorunludur.

Üniversitelerin yetenek sınavı ile öğrenci aldığı beden eğitimi, resim, müzik gibi bölümlerde okumak için üniversitelerin yetenek sınavlarına başvuru yapabilmek için de YKSye başvurmak ve sınava girerek belirlenen baraj puanların alınması gerekmektedir.

Üniversite eğitimini yurtdışında okumak isteyenler de YKS’ye başvurmalı ve sınava girmelidirler. Zira yurtdışındaki birçok üniversite YKS’ye girmiş olma koşulunu aramaktadır.

YKSye ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında okumakta olanlar, ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli olanlar ve ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar başvurabilir. Öğrenimlerini yurtdışında tamamlayıp ortaöğretim son sınıf, beklemeli ve bitirmiş olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da YKS’ye başvurabilir.

Ortaöğretim son sınıf, beklemeli veya mezun olan yabancı uyruklu veya hiçbir devletin uyruğunda olmayan üniversite adayları da YKS’ye başvuru yapabilir. Fakat bu adaylar başvuru yaptıkları yılın tercih süresinin son gününe kadar T.C. uyruğuna geçmelidirler, Aksi halde yerleştirmeleri yapılmaz.

KKTC uyruklu adaylar ile Bulgaristan’dan göç yoluyla gelmiş Türk soylular da YKS’ye başvurabilir ve ÖSYS kapsamında yerleştirme işlemlerine alınırlar.

Kaynak: YKSservisi.com

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen adınızı buraya yazın