YKS Zorumlu Mudur?

0
2132

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girmek zorunlu mudur? Hangi durumlarda YKS’ye girmeden üniversite tercihi yapılabilir? YKS zorunlu mu?

YKS Servisi İçerik Geliştirme Merkezi – YKSservisi.com

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılacak olan merkezi yerleştirme ile özel veya devlet üniversitelerinin herhangi bir yükseköğretim programına (bölüme) yerleşmek isteyen bütün adayların YKS’ye başvurması ve ilk oturum sınavı Temel Yeterlilik Testi’ne girmesi zorunludur.

Üniversitelerin yetenek sınavı ile öğrenci aldığı beden eğitimi, resim, müzik gibi bölümlerde okumak isteyenler de üniversitelerin yetenek sınavlarına başvuru yapabilmek için YKS’ye girmek zorundadır.

Yurtdışındaki üniversitelerin bazıları öğrenci kabulünde merkezi sınav sonuç belgesi isteyebilmektedir. Bu nedenle üniversite eğitimini yurt dışında almak isteyenlerin de YKS’ye girmesinde yarar vardır.

“Erkek adama lise de yeter, üniversiteler sizin olsun”, “ne yapacam üniversiteyi, bulurum bir zengin koca olur biter” veya “ben üniversite de okusam benden adam olmaz!” ya da “benim içim temiz, üniversiteye gerek yok”, “şimdiye kadar okudum da ne oldu”, “hayat bana atılmadan ben hayata atılacam”, “üniversite bana gelsin ben niye ayağına gidecem”, “hayat okulunu okuduk yetmez mi”, “bana üniversite müniversite lazım değil” vs. diyenler ile Koca eli üniversitesine gitmek isteyenlerin YKS’ye girmeleri zorunlu değilse de önerimiz; bu şekilde düşünenlerin de düşüncelerini tekrar gözden geçirip YKS’ye girmeleridir 🙂

Kaynak: YKS Servisi

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen adınızı buraya yazın