YÖK Nedir?

0
1289

YÖK nedir? Ne işe yarar? Ne iş yapar? Görevleri nelerdir? ÖSYS, ÖSYM, YKS ve üniversite adayları ile ne ilgisi vardır?

YKS Servisi İçerik Geliştirme Merkezi – YKSservisi.com

YÖK, Yükseköğretim Kurulu’nun kısa adıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin 1982 Anayasası ile kurulan YÖK, Türkiye’deki yükseköğretimden, diğer bir ifade ile üniversite eğitimlerinden sorumlu özerk bir kuruldur. Bu yönüyle Vakıf ve Devlet üniversiteleri dahil bütün yükseköğretim kurumları bu kurula bağlıdır. Üniversiteler ve bağlı birimlerin denetim ve gözetimini de Yükseköğretim Kurulu yürütür.

Üniversitelerin açacağı bölümleri ve kontenjanlarını da üniversitelerden gelen istek ve teklifler sonrasında Yükseköğretim Kurulu karara bağlar. Üniversiteye giriş ve yerleştirme sistemini de YÖK belirler.

YÖK, ÖSYS, ÖSYM kavramları genellikle birbirine karıştırılır ve ne ifade ettikleri tam olarak bilinmez. Hatta üniversite adayları Yükseköğretim Kurumları Sınavını (YKS) bilir fakat YÖK, ÖSYM ve ÖSYS’nin bunlarla ilişkisini çoğu zaman gözden kaçırır. Ve bu kavlar üniversite adaylarının kafasını karıştırır. Bu kavramları birbirine karıştırmadan özetle şöyle ifade edebiliriz;

YÖK Sistemi Belirler
Yükseköğretim Kurulu, bütün yükseköğretim kurumlarından sorumlu üst kuruldur. Üniversitelerin bölüm, kontenjan gibi durumlarını ve üniversiteye giriş sistemin belirler.

ÖSYM, Sınav ve Yerleştirmeleri Yapar
Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Yükseköğretim Kurulunun belirlediği kararlar doğrultusunda üniversitelere yerleştirilecek öğrencilerin belirlenmesi için ölçme sınavlarını yapan (YKS ve TYT), değerlendiren ve yerleştirme süreçlerini yürüten kurumdur. ÖSYM, sadece üniversite öğrencilerinin seçme ve yerleştirme sürecini değil, devlet memurlarının seçilmesi yerleştirilmesi, yabancı dil seviye tespit sınavı, tıp doktoru ve diş hekimlerinin uzmanlık sınavları gibi Türkiye’de ölçme ve yerleştirme amacı ile yapılan bütün sınavları yaparak yerleştirme süreçlerini yürütür.

ÖSYS, Sistemin Genel Adıdır
ÖSYM tarafından yürütülen yükseköğretime yani üniversitelere öğrenci seçme ve yerleştirme sürecine de genel olarak “Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS)” denir. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Temel Yeterlilik Testi (TYT) bu sistem içerisinde yapılan sınavlardır. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS), üniversite adaylarının başvurularının alınması, YKS, TYT, ikinci oturumda yapılan Sözel Test, Sayısal Testi, Eşit Ağırlık ve Dil testlerinin yapılması, yükseköğretim yani üniversite tercihlerinin alınması ve yükseköğretime yani üniversitelere yerleştirmelerin yapılması, boş kalan kontenjanlar için Ek Yerleştirme yapılması gibi konuların tamamını kapsar.

YÖK hakkında daha ayrıntılı bilgi için buraya tıklayınız…

Kaynak: YKS Servisi

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen adınızı buraya yazın