YKS Nedir?

0
930

YKS, üniversiteye giriş sisteminin yeni adı olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın kısaltmasıdır. Daha önce YGS ve LYS sınavları ile gerçekleştirilen yükseköğretime giriş sınavı bundan sonra Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak yapılacak.

Üniversiteye giriş sisteminin yeni sınavı olan YKS’nın detayları, 12 Ekim 2017 tarihinde YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından düzenlenen basın açıklaması ile belli oldu. Üniversiteye giriş sınavlarının yeni adının Yükseköğretim Kurumları Sınavı olduğunu belirten YÖK Başkanı Saraç, yeni sistemde Türkçe ve Temel Matematik testlerinin her puan türünde etkili olacağını söyledi.

Yeni yükseköğretime giriş sınavı YKS, 2 oturumdan oluşacak. Birinci oturumda adaylar Türkçe, Temel Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri bölümlerinden oluşan Temel Yeterlilik Testi’ne girecek. İkinci oturumda ise Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1 , Sosyal Bilimler 2, Matematik ve Fen Bilimleri testleri yer alacak. Adaylar bu testlerden ihtiyaç duydukları puan türüne uygun olanları yanıtlayacak. Sayısal puan türüne göre tercih yapacak adaylar Matematik ve Fen Bilimleri testlerine, Sözel puan türüne göre tercih yapacak adaylar Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1 ve Sosyal Bilimler 2 testlerine, Eşit Ağırlık puan türüne göre tercih yapacak adaylarsa Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1 ve Matematik testlerini yanıtlayacak.

YÖK ve ÖSYM Açıklamalarına Göre Yapılan Son Güncelleme: 12.11.2017
Kaynak: YKS Servisi

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen adınızı buraya yazın