ÖSYS Nedir?

0
630

ÖSYS nedir? Ne işe yarar? Ne iş yapar? Görevleri nelerdir? ÖSYM, YKS, TYT ve üniversite adayları ile ne ilgisi vardır?

YKS Servisi İçerik Geliştirme Merkezi – YKSservisi.com

ÖSYS, Türkiye’de yükseköğretime öğrenci seçme ve yerleştirme sisteminin kısaltılmışıdır. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS), yükseköğretim programlarına yani üniversite bölümlerine alınacak öğrencilerin seçimi ve tercihlerine göre yerleştirilmesi sürecinin adıdır.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yürütülen Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS), YKS sınavları ile üniversite tercih ve yerleştirme sürecini de içine alan sistemin genel adıdır. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuru koşullarını, YKS kurallarını, tercih ve yerleştirme ilke ve kuralları ile ek yerleştirme koşullarının tamamını kapsar.

YÖK, ÖSYS, ÖSYM kavramları genellikle birbirine karıştırılır ve ne ifade ettikleri tam olarak bilinmez. Hatta üniversite adayları Yükseköğretim Kurumları Sınavını (YKS) bilir fakat YÖK, ÖSYM ve ÖSYS’nin bunlarla ilişkisini çoğu zaman gözden kaçırır. Ve bu kavlar üniversite adaylarının kafasını karıştırır. Bu kavramları birbirine karıştırmadan özetle şöyle ifade edebiliriz;

YÖK Sistemi Belirler
Yükseköğretim Kurulu, bütün yükseköğretim kurumlarından sorumlu üst kuruldur. Üniversitelerin bölüm, kontenjan gibi durumlarını ve üniversiteye giriş sistemin belirler.

ÖSYM, Sınav ve Yerleştirmeleri Yapar
Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Yükseköğretim Kurulunun belirlediği kararlar doğrultusunda üniversitelere yerleştirilecek öğrencilerin belirlenmesi için ölçme sınavlarını yapan (YKS ve TYT), değerlendiren ve yerleştirme süreçlerini yürüten kurumdur. ÖSYM, sadece üniversite öğrencilerinin seçme ve yerleştirme sürecini değil, devlet memurlarının seçilmesi yerleştirilmesi, yabancı dil seviye tespit sınavı, tıp doktoru ve diş hekimlerinin uzmanlık sınavları gibi Türkiye’de ölçme ve yerleştirme amacı ile yapılan bütün sınavları yaparak yerleştirme süreçlerini yürütür.

ÖSYS, Sistemin Genel Adıdır
ÖSYM tarafından yürütülen yükseköğretime yani üniversitelere öğrenci seçme ve yerleştirme sürecine de genel olarak “Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS)” denir. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Temel Yeterlilik Testi (TYT) bu sistem içerisinde yapılan sınavlardır. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS), üniversite adaylarının başvurularının alınması, YKS, TYT, ikinci oturumda yapılan Sözel Test, Sayısal Testi, Eşit Ağırlık ve Dil testlerinin yapılması, yükseköğretim yani üniversite tercihlerinin alınması ve yükseköğretime yani üniversitelere yerleştirmelerin yapılması, boş kalan kontenjanlar için Ek Yerleştirme yapılması gibi konuların tamamını kapsar.

Kaynak: YKS Servisi

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen adınızı buraya yazın